Şişli’nin kalbine taş gibi çöken inşaat korku salıyor

Şişli Endüstri Meslek Lisesi yıkım tehlikesiyle karşı karşıya! Öğrenciler aktarılan bu görüntülere rağmen eğitim görmeye devam ediyor…

İstanbul’un en eski meslek okulu Şişli Endüstri Meslek Lisesi ve Şişli Belediyesi binasının üçte birinin içinde bulunduğu ranta kurban giden arazideki inşaat adeta ölüme davetiye çıkarıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Şişli Belediyesi’ni devre dışı bırakarak en yükseği 37 katlı 4 gökdelene imar izni vermesinin ardından başlayan inşaat Mimarlar ve Şehir Plancıları Odaları, Endüstri Meslek Lisesi öğrenci ve velilerinin direnişine rağmen hayata geçirilmişti. İnşaat hızla yol alırken, inşaat sahasında açılan devasa çukurlar adeta ölüme davetiye çıkarıyor. Toprak kaymasının da yaşandığı alan bölgede yaşayanlar ve öğrenciler açısından tehlike arz ediyor. Veliler, çevrede yaşayanlar ve belediyenin şikayetlerine rağmen gerekli tedbirler alınmazken inşaat olağanca hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi yetkinin Çevre Bakanlığı’nda olduğunu söylerken, Bakanlık ise topu belediyeye atarak Çevre Bakanlığı denetleme ekiplerinin olmadığını söyleyerek bakamayacağını söylüyor. AKOM ise acil olarak bakılması hususunda bildirim yapılmasına rağmen herhangi bir eylemde bulunmadı.
Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki toplam 65 dönümlük alana, Taş Yapı firması tarafından, 531 bin 306 metrekarelik inşaat yapımına geçen yıl başlandı. Şişli Belediyesi ve uzmanlar, projenin kamu yararına aykırı olduğunu, yapılaşmayı yoğunlaştıracağını ve İstanbul trafiğini olumsuz etkileyeceğini söyleyerek projeye itiraz etti.

Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu alan, azınlık vakıflarına ait malların iadesine ilişkin kararnameyle Bulgar Ortodoks Eksarhlığı Vakfı’na geri verilmiş, Eksarhlık da yüzde 50 kat karşılığı Taş Yapı ile anlaşmıştı. Arazinin imar planı, bir gecede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, “sınırsız kat izni, emsal 3” olarak değiştirilmişti.
Mimarlar Odası ve Şehir Bölge Plancıları Odası İstanbul şubelerinin açtığı davalarla plan iptal edilmişti. Ancak bakanlık tarafından, 2014 yılında yeniden hazırlanan planla, Eksarhlığın 59 bin metrekarelik arazisinin 36 bin metrekaresine imar izni verildi. Alana otel, AVM, mağaza ve rezidans yapma hakkı tanınarak, okul alanı yüzde 70 azaltıldı.

Şişli Belediyesi’nin üçte biri dini tesis alanına alındı

Şişli Belediyesi Hizmet Binası’nın mülkiyeti, belediyeye ait olduğu halde, bakanlığın tasarrufuyla Özel Proje Alanı Planı içine sokuldu. Binanın üçte biri “Dini Tesis Alanı”na alındı ve cami alanı olarak belirlendi. Şişli Belediyesi’nin bu konudaki itirazları hukuken halen çözümlenemedi. Planlar, bakanlık tarafından askıya çıkarıldıktan sonra, proje alanının tapusunun yarısının, Taş Yapı’ya devredildiği ortaya çıktı.